Актуално

Министър Николай Денков: Децата имат бъдеще в професионалните гимназии

Бизнесът в Пловдив иска Автото пак да произвежда професионални шофьори

Образователният и здравният министър ще се срещнат за решаване на проблема с медицинския персонал в училищата

Директорът на „Езиков свят“ си отива  

Таня Кънева

Екипите на министерствата на образованието и здравеопазването имат насрочена спешна среща за намиране на работещо решение по проблема с медицинското обслужване в учебните заведения. Това обяви днес в Пловдив служебният образователен министър Николай Денков, който участва в работна среща на тема „Образование и бизнес – ръка за ръка“. Той поясни, че с колегата му Илко Семерджиев ще обсъдят как може да се подобри медицинското обслужване на базата на сегашните заплати и брой медицински сестри. Във връзка със смъртта на 11-годишната ученичка, министър Денков каза, че трябва да се провери наново в наредбите дали при такъв инцидент учителите задължително и веднага да търсят медицинска помощ, независимо от това, че болка липсва.  

Министърът коментира двата инцидента в български училища от последните дни и напомни че е имало идея родителите да влизат в час, за да видят за какво става дума. Денков обеща да провери докъде е стигнала идеята, защото именно оттам трябва да дойде общата нагласа, че насилието е напълно неприемливо.  Според него, изхождайки от фактите, в училище „Езиков свят“ , за което се твърди, че почти всички са знаели кой е извършил убийството, директорът ще бъде отстранен от длъжност.

По време на дискусията в Дома на културата министърът заяви, че темата за връзката между образованието и бизнеса е световна. „Пловдив опроверга, че България е деиндустриализирана,“ подчерта Денков и даде за пример града в струпването на инвестиции и компании през последните години.  Според него държавата не бива да пречи и не може да помогне много, когато бизнесът има глад за кадри, какъвто е случаят тук. По думите му ролята на държавата се изчерпва основно с това дали е успяла да създаде най-добрите условия да заработят заедно местните власти и бизнес, когато бизнесът и общината решат, че това е професията, която трябва да развиват.

„Голямата задача е да убедим децата, че имат блестящо бъдеще, когато влязат в съответната  професионална гимназия. Това е най-трудната задача, но е възможна. Държавата може да помогне със своята мрежа от Кариерни центрове във всяка област. Фирмите трябва също да отидат там и да кажат от какво имат нужда, а тази информация трябва да стигне до децата и родителите им,“ каза просветният министър на форума. Той подчерта, че е изключително важно професионалните гимназии да се развиват заедно във висшето образование в съответния регион.

В новия план прием за ВУЗ-овете 2017/2018 е подготвена стъпка към намаляване на субсидираните студенти. От една страна това щяло да подобри качеството на образованието, а от друга – средствата да се насочат към специалности с дефицит.

Инженер Пламен Панчев от Тракия икономическа зона поиска на срещата лице в лице да бъде върнато правото на Професионалната гимназия по автотранспорт в града да обучава професионални шофьори както е било преди.

Срещата-дискусия се организира от Министерството на образованието и науката, „Клъстер Тракия икономическа зона“, Община Пловдив и „Индъстри Уоч“, които са партньори в създадения на 29 септември 2016 г. Образователно-индустриален борд в Пловдив.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина